دوستانی که تازه به فکر افتاده اند به اوزیستان کوچ کنند (استرالیایی ها خودشان را اوزی مینامند) شاید به علت عدم شناخت از مراحل کار و ترس ناشی از اشتباه، به فکر گرفتن وکیل بیافتند. شاید در نگاه اول این مساله منطقی باشد ولی من و بسیاری از دوستان که بدون وکیل ویزایشان را دریافت کرده اند میتونند شاهد باشند که کوچکترین نکته ابهامی در کل مراحل وجود نداشته و همه چیز کامل و گویا در سایت رسمی مهاجرت کشور استرالیا بیان شده است.به خصوص اگر دوستانی داشته باشید که چند ماهی از شما جلوتر باشند می توانند به عنوان چراغ راهنما برایتان عمل کنند.


البته شرط اول و آخر اقدام بدون وکیل آنست که کلیه فرمها را به دقت مطالعه کرده باشید و ابهامی برایتان نمانده باشد. برای خود من که واقعا زور داشت 4-5 میلیون پول بی زبان را خرج وکیل کنم چون اصلا نداشتم که بدم. وکلای عزیز فکر نکنند که من می خوام نونشون رو آجر کنم بلکه تنها تجربیات خودم را می گویم تا کسانی که مثل بنده مفلس تشریف دارند نگران نباشند.


من هیچ گاه نتونستم درک کنم که آقایان و خانمهای وکلا چه کمکی می تونند در این راه به آدم بکنند اگر خود فرد سواد خواندن و نوشتن داشته باشد! من دوستانی هم داشتم که وکیل گرفته بودند و در عمل نه از نظر زمانی و نه مسائل دیگر فرقی به حالشان نکرده بود. حتی به قول یکی از دوستان ، موکلین مجبور بودند قبل از اینکه در صف منتظرین اداره مهاجرت استرالیا قرار بگیرند ابتدا در صف پرونده های وکیل محترم باشند تا پس از بررسی، آنها را به اداره مهاجرت ارسال کنند! بعضی از دوستان عدم تسلط به زبان انگلیسی را بهانه قرار می دهند که ممکن است فلان جای فرم را نفهمند که در جواب این دوستان باید بگم شرط اولیه اقدام به مهاجرت داشتن مدرک ایلتس با نمره حداقل 6 می باشد که اگر در این سطح هستید مطمئن باشید که مشکل حادی نخواهید داشت. همین قدر که بتونید با چند تا ایمیل به اداره مهاجرت سوال و جواب کنید و از روند پرونده تان مطلع باشید اموراتتان می گذرد.

به نظر من وکیل بیشتر به درد کسانی می خورد که شرایط درج شده را دقیقا" دارا نباشند و وکیل می تواند با دانشی که از قوانین مهاجرت و گاها کشور استرالیا دارد به آنها در نحوه تهیه مدارک موجه جهت قانع کردن مامورین اداره مهاجرت، کمک فکری کند که در این صورت پولی که می گیرد واقعا حلالش باشد.فقط مواظب باشید در دام وکلای قلابی نیافتید و حتما چک کنید طرف قبلا امتحانشو پس داده باشد. یکی از دوستانی که از طریق وکیل اقدام کرده و الان در سیدنی تشریف دارند نویسنده وبلاگ مهاجرت نامه می باشد که می تونید در صورت نیاز از ایشان در این مورد سوال کنید. البته من از علی جان عذر میخواهم که بدون اجازه ایشان این لینک را دادم.


پس نتیجه گیری اخلاقی اینکه اگر شرایط  لازم برای اقدام به مهاجرت را کاملا دارا می باشید و پولتون هم از پارو بالا نمیره، نیازی به وکیل نخواهید داشت و برای این کار باید زحمت مطالعه فرمها و کتابچه ها را به خودتان بدهید. مسئولیت انتخاب یا عدم انتخاب وکیل با خودتان است و بعدا نگید فلانی تو وبلاگش گفت لازم نیست و رفتید و بعد از اینکه به دیوار خوردید چند تا دعای آبدار تثار بنده کنید و از شانس من مستجاب الدعوه هم باشید!


پس یه زحمت بکشید و به سایت رسمی مهاجرت کشور استرالیا مراجعه کنید. این سایت برای کلیه انواع ویزای استرالیا طراحی شده است. ولی نوع ویزایی که مد نظر ماست از نوع Skilled Worker می باشد. فعلا تا پست بعدی این کتابچه را مطالعه کنید تا در پستهای بعدی راجع به آن مفصل صحبت کنیم.

در پایان از دوستانی که اطلاعات دقیق تری دارند و یا به بعضی از مطالب این نوشته و نوشته های آتی ایراد دارند خواهش می کنم من را اصلاح کنند تا حدالامکان از دادن اطلاعات غلط جلوگیری شده باشد.

+ نوشته شده در موضوع : اقدامات قبل از مهاجرت به استرالیا
+ نوشته شده توسط محمدرضا در شنبه هفدهم اسفند 1387 و ساعت 19:33 |